|

 

For the Spring 2015 season 108 teams will represent 45 clubs. Congratulations to the follow teams selcted for for this Spring's State Premiership Division:

Club Spring Premiership Age Groups In                   
Arlington Aces Tempest
Girls Under-14
Bolingbrook Raiders Red
Boys Under-13
Chicago Fire Academy 2003
Boys Under-12

Chicago Fire Jrs City
Boys Under-13
Boys Under-14
Boys Under-15
Boys Under-16
Boys Under-17

Chicago Fire Jrs North
Under-13 Boys
Under-16 Boys
Under-17 Boys
Chicago Fire Jrs South
Under-12 Boys
Under-13 Boys
Under-15 Boys
Under-16 Boys
Under-17 Boys
Chicago Fire Jrs West
Under-12 Boys
Under-13 Boys
Under-13 Girls
Chicago Inter SC
Under-15 Boys
Under-16 Boys
Under-18 Boys
Chicago Kickers SC
Under-15 Boys

Chicago Magic
Under-12 Boys
Under-14 Boys
Under-14 Girls
Under-15 Boys

Crystal Lake Force Elite
Under-13 Girls
Under-14 Boys
Under-15 Boys
Under-16 Boys
Under-17 Boys
Under-18 Boys

Ela Elite
Under-14 Boys
Under-14 Girls
Under-16 Girls
 
Elite SC Premier Black - Garcia
Under-14 Girls
FC Barrington Black
Under-12 Boys
Under-14 Boys
  FC Gladiadores
Under-12 Boys
FC United
Under-12 Boys
Under-13 Boys
Under-13 Girls
Under-14 Girls
Under-16 Boys
Under-18 Boys
FC-1 Academy Elite
Under-12 Boys
Under-16 Boys
FCX Black
Under-16 Boys
Galaxy SC
Under-12 Boys
Under-13 Boys
Under-14 Boys
Under-15 Boys
GLSA Libertyville FC 1974
Under-12 Boys
Grand FC Mustangs
Under-14 Boys
Under-16 Boys
Green White Grun
Under-14 Girls
Grove United Soccer Association
Under-13 Boys
Under-14 Boys
Heat United SC
Under-15 Boys
Under-16 Boys
Under-19 Boys
Honor SC
Under-14 Girls
Huasca FC
Under-19 Boys
Kickers United FC
Under-14 Boys
Kuba Elite Soccer Academy
Under-15 Boys

Lyons Township Soccer Club
Under-12 Boys
Under-13 Boys
Under-14 Boys
Under-15 Boys

Naperville Eagles SC Strikers
Under-15 Boys
NSA Premier
Under-12 Boys
Under-17 Boys
Oak Brook SC
Under-12 Boys
Under-13 Boys
Under-15 Boys
Under-16 Boys
Under-17 Boys
Under-18 Boys
Panther SC Orange
Under-13 Boys
Raiders FC
Under-12 Boys
Under-13 Boys
Under-14 Boys
Rockford Raptors FC
Under-12 Boys
Under-13 Girls
Under-14 Boys
SAA-Sports Club United
Under-16 Boys
Under-18 Boys
San Antonio FC Academy
Under-13 Boys
Southwest SC
Under-14 Boys
Under-15 Boys
Under-16 Boys
Strikers FV Premeir
Under-13 Girls
TCSA Premier Black
Under-16 Boys
Team Chicago Academy
Under-16 Boys
Tinley Park Bobcats
Under-17 Boys
Trebol FC
Under-15 Boys
Under-18 Boys
United Soccer Academy Classic Black
Under-14 Boys
Wilmette Wings
Under-12 Boys
Under-13 Boys
Wizard FC Lightning Bolts
Under-13 Girls
   

 

Spring State Premiership Division

Under-12 Boys State Premiership Elite Division
Top 6 teams retain spot for Fall 2015 season

  • Chicago Fire Academy 2003
  • Chicago Fire Jrs South Premier 1
  • Chicago Fire Jrs West Red
  • Galaxy SC Blue
  • GLSA Libertyville FC 1974
  • NSA Falcons
  • Oak Brook SC Blue
  • Raiders FC Premier

Under-12 Boys State Premiership Division
Top 2 teams promoted to State Premiership Elite Division in Fall 2015

  • Chicago Magic PSG SW Pre-Academy
  • FC-1 Elite
  • FC Barrington Black
  • FC Gladiadores
  • FC United Select 1
  • Lyons Township SC Select
  • NSA Raptors
  • Raiders FC Premier (U11)
  • Rockford Raptors
  • Wilmette Wings

Under-13 Girls State Premiership Division
Top 4 teams retain spot for Fall 2015 season

  • Chicago Fire Jrs West
  • Crystal Lake Force Elite
  • FC United Select 1
  • Rockford Raptors
  • Strikers FV Premier
  • Wilmette Wings Premier
  • Wizard FC Lightning Bolts

Under-13 Boys State Premiership Elite Division
Top 6 teams retain spot for Fall 2015 season

  • Chicago Fire Jrs City Red
  • Chicago Fire Fire Jrs North Red
  • Chicago Fire Jrs South Premier 1
  • Chicago Fire Jrs West Red
  • Galaxy SC Blue
  • Grove United Revolution Select
  • Lyons Township SC Showcase
  • Panther SC Orange
  • San Antonio FC

Under-13 Boys State Premiership Division
Top 2 teams promoted to State Premiership Elite Division in Fall 2015

  • Bolingbrook Raiders Red
  • Chicago Fire Jrs South Premier 2
  • FC United Select 2
  • Oak Brook SC Navy
  • Raiders FC Classic

Under-14 Girls State Premiership Division
Champion earns #8 Seed in 2015 Fall Under-15 State Cup
Top 4 teams retain spot for 2015 U15 Season

  • Arlington Aces Tempest
  • Chicago Magic PSG North Blue
  • Crystal Lake Force Elite
  • Ela Elite SC
  • Elite SC Premier Black - Garcia
  • FC United Select 2
  • Green White Grun
  • Honor SC

Under-14 Boys State Premiership Elite Division
Champion earns #8 Seed in 2016 Under-15 State Cup
Top 6 teams retain spot for 2016 Season

  • Chicago Fire Jrs West Red
  • Crystal Lake Force Elite
  • Ela Elite SC
  • Galaxy SC Blue
  • Grove United SA/Elite Futbol Club
  • Kickers United FC
  • Lyons Township SC
  • Raiders FC Premier
     

Under-14 Boys State Premiership Division
Top 2 teams promoted to Under-15 in 2016 Season

  • Chicago Fire Jrs City
  • Chicago Fire Jrs South
  • Chicago Magic DuPage
  • FC Barrington Black
  • Grand FC Mustangs
  • Rockford Raptors
  • Southwest SC
  • United Soccer Academy Classic Black

Under-15 Boys State Premiership Division
Champion earns #8 Seed in 2016 Under-16 State Cup
Top 6 teams retain spot for 2016 Season

  • Chicago Fire Jrs City
  • Chicago Fire Jrs South
  • Chicago Magic DuPage
  • Galaxy SC Blue
  • Kuba Elite Soccer Academy
  • Lyons Township SC Union Showcase
  • Oak Brook SC Blue
  • Trebol FC

Under-15 Boys State Premiership Division
Top 2 teams promoted to Under-15 in 2016 Season

  • Chicago Inter SC
  • Chicago Kickers SC
  • Crystal Lake Force Elite
  • Heat United
  • Naperville Eagles SC
  • Southwest SC

Under-16 Boys State Premiership Division
Champion earns #8 Seed in 2016 Under-17 State Cup
Top 6 teams retain spot for 2016 Season

  • Chicago Fire Jrs City
  • Chicago Fire Jrs South
  • Crystal Lake Force Elite
  • Ela Elite
  • FC-1 Academy Elite
  • FCX Black
  • Team Chicago Academy Palmeiras
  • TCSA Premier Black

Under-16 Boys State Premiership Division
Top 2 teams promoted to Under-17 Premiership Elite in 2016 Season

  • Chicago Inter SC
  • Chicago Fire Jrs North Red
  • FC United Select 2
  • Grand FC Mustangs
  • Heat United
  • Oak Brook SC Blue
  • SAA - Sports Club United
  • Southwest SC

Under-17 Boys State Premiership Division
Champion earns #8 Seed in 2016 Under-18 State Cup
Top 6 teams retain spot for 2016 Season

  • Chicago Fire Jrs City
  • Chicago Fire Jrs North Red
  • Chicago Fire Jrs South
  • Crystal Lake Force Elite
  • NSA Hawks
  • Oak Brook SC Blue
  • Tinley Park Bobcats

Under-18 Boys State Premiership Division

  • Chicago Inter SC
  • Crystal Lake Force Elite
  • FC United Premier Red
  • Heat United
  • Huasca FC
  • Illinois FC
  • Oak Brook SC
  • SAA - Sports Club United
  • Trebol FC
 












Demosphere