Fall State Cup & Sports Authority Champions

WE ARE THE CHAMPIONS . . . since August teams have been competing to hoist the trophy of the most prestigious tournaments in Illinois, the  State Cup & Sports Authority Presidents Cup. Congratulations to the following teams who proved to be the best in their age groups and now move on to represent Illinois Youth Soccer at US Youth Soccer Regional events.

State Cup champions advance to the 2016 US Youth Soccer Midwest Regional Championship, June 24-29, in Westfield, IN. Presidents Cup champions will compete in the 2016 US Youth Soccer Midwest Presidents Cup in Westfield, IN from June 16-20.  Regional champions in both
competitions advance to play for a US Youth Soccer National Championship or Presidents Cup National Championship.

 

State Cup Champions

Under-15 Girls: GLSA FC 1974: 2 - Chicago Magic PSG Elite: 0
Jennifer Cutro, Kayleen Gillespie, Molly Hazen, Emma Hollinger, Alex Houser, Eleanor Imm, Maddie Jannusch, Gabriella Jezorski, Olivia Kuch, Coreena Kuchler, Sara Leese, Alexandra Ludolph, Annalyse Maze, Madison McClenathan, Brynn Miller, Ashley Rocco, Savanna Winiecki; Coach: Srgjan Smileski

Under-16 Girls: Eclipse Elite: 2 - Campton United Navy: 0

Morgan Asmussen, Megan Benmore, Hailey Blanchard, Gabriella Cesarone, Jane Cole, Isabella Cook,
Jessica Denney, Amanda DiNardo, Caitlin Haislip, Skye Kingsley, Haley Leanna, Madeline Levins, Morgan McCarthy, Brinley McVeigh, Mia Milazzo, Brynn Miller, Felicia Moncada, Adrianna Naumoski, Amanda Rapaduski; Coach: Rory Dames

Under-17 Girls: FC United Select: 2 - Crystal Lake Force Elite: 0

Hannah Arment, Hope Baisley, Isabella Broccolo, Maia Cella, Olivia Gwilliam, Mirelle Haas, Michayla Herr,
Lauren Kaplinsky, Natalie Laser, Maile Lunardi, Maggie Miller, Megan Murdoch, Kayleigh Purcell, Avery Schuldt, Samantha Urban, Allison West, Haley Yamada; Coach: Craig Snower

Under-18 Girls: TBD
 

Sports Authority Presidents Cup Champions

Under-15 Girls: FC United Select 2: 2 - Mundelein Magic Elite: 0

Maggie Brett, Ashley Bufe, Claudia Campolo, Josie Crumley, Amelia D'Agaro, Meghan Dwyer, Lillian Frentzel,
Julia Goldish, Grace Harmer, Leland Keller, Claire Kelly, Megan Kurtz, Kate Murtagh, Madeline Prassas,
Caitlin Ross, Annika Schmidt, Fallon Warshauer, Torrie Welch; Coach:  Roy Wiggemansen

 

Under-16 Girls: Eclipse Elite USYSA: 3 -  FC United Select 2: 2 (PK's)

Mackensie Cruickshank, Grace Gialo, Riley Harmon, Autumn Hollowell, Bridget Holzer, Olivia Jenkins,
Claire Lozier, Jacquelyn Molloy, Hannah Morway, Allyson Mussallem, Alexis Ortega, Emily Paul, Maja Persa, Caroline Renehan, Ella Roberts, Madeline Swade, Daelyn Thompson; Coach: Scott Fonfara

 

Under-17 Girls: Downers Grove Roadrunner: 3 - Team Elmhurst: 0

Haily Baran, Hannah Berg, Alice Bieda, Olivia Bull, Kelly Doro, Delaney Forst, Elizabeth Hodonicky,
Michelle Hroma, Emma Kinn, Hannah Krusenoski, Vaiva Markevicius, Carissa Mysliwiec, Carli Nehls, Olivia Nelson, Maggie Nevrly, Emma Repking, Haley Reynolds, Audrey Roth, Emma Rotz, Grace Stevenson, Abigail Swanson; Coach:  Simi Wakawa

 

 

 

 

ct













Demosphere